Neler yeni
Bluetooth Rehberi

Merhaba Forumumuza Hoşgeldiniz. Konu açmadan önce aşağıdaki ↓↓↓↓ konuyu mutlaka OKUYUN ! 😉 iyi forumlar... https://bluetoothrehberi.com/konu/forumda-konu-acarken-dikkat-etmeniz-gerekenler.350/

Silikonlu Kulaklık mı ? VS Silikonsuz Kulaklık mı ?

EnesOZEN

Administrator
Yönetici
TWS (true wireless stereo) Bluetooth kulaklık tavsiye si veya öneri si isteyen ancak silikonlu mu silikonsuz mu alacağına karar vermede zorlanan için yazılmıştır.
silikonsuz.jpg

Kablosuz silikonsuz kulaklıkların asıl üretilme amacı günlük kullanım ve görüşme amaçlıdır. Günlük uzun süreli kullanım da kulağı ağrıtmasın diye silikon takılmaz.
Müzik amacıyla kulaklık tercih edilecekse eğer, yalıtımı olan seslerin aradan kaybolmayacağı silikonlu bir kulaklık tercih edilmelidir.
Silikonsuz kulaklık ile müzik dinlenmez mi ?
Tabiki dinlenir mesela airpods ile ama daha çok ne amaçlı kullanacaksanız ona göre bir model tercih etmek daha mantıklı.
aşağıda 5 farklı senaryo oluşturdum size hangisi uyuyorsa o tarzı seçebilirsiniz.

Senaryo 1 : Yoğunluk olarak günlük kullanım ve görüşme aradada müzik dinlerim diyen birisi silikonsuz bir kulaklık almalı
Senaryo 2 : Yoğunluk olarak müzik amacıyla almak isteyen birisi silikonlu bir model almalı
Senaryo 3 : Yüksek gürültülü bir yerde görüşme yapmak isteyen birisi yine silikonlu bir model almalı
Senaryo 4 : Genelde dizi film izleyen birisi silikonsuz bir model almalı (uzun süreli kullanım da kulağı ağrıtmaması için)
Senaryo 5 : Genelde dizi film izleyen ancak bulunduğu ortamda gürültü olan silikonlu bir model almalı veya aktif gürültü engellememeli silikonsuz bir model de
tercih edebilir (örneğin freebuds 3 )

Silikonlu Kulaklıkların avantajları ;
-Dışarıdan sesi kestiği için çok daha iyi bir müzik deneyimi
-Nispeten yüksek ses de bile müzik dinlediğiniz de yanınızdaki kişi
dinlediğiniz müzik sebebiyle rahatsız olmaz
-Kulak ucu değişebilir kulağı yapısana göre küçük-orta-büyük olanları takıp
daha iyi ve rahat oturmasını sağlayabilirsiniz.
-Silikonlu Kulaklıkların dezavantajları ;
-Kulağınız da takılı olduğu sürece yalıtımı kestiği için birisi ile görüşmek için kulaklığı çıkarmanız gerekir
-Uzun süre kullanımda kulakta bir miktar ağrı yapabilir.
-Çevre seslerini yüksek oranda kestiği için dışarıda yürürken kullanıldığında çevreden gelebilecek
tehlikelere daha duyarlı olmak gerekebilir.

-Silikonsuz Kulaklıkların (airpods tipi) avantajları ;
-Uzun süre kullanımda kulağa ağrı yapmaz
-Kullanımı daha pratik ve kullanışlıdır günlük kullanım için
-Kulağınızda takılı iken karşınızdaki kişi ile çok rahat sohbet edebilirsiniz sesi kesmez
-Çevredeki yalıtımı kesmediği için çarşı, pazar veya yolda yürürken çevreden gelen
sesleri duyabilir ve tehlikeleri önceden fark edebilirsiniz
-Silikonu olmayıp tek tip olduğu için (universal) genelde çoğu kişinin
kulağına tam olur.
-Silikonsuz Kulaklıkların (airpods tipi) dezavantajları ;
-Dışarıdan gelen sesi kesmediği için gürültülü bir ortamda müzik dinlemek hiç zevk vermez
-Otobüs veya toplu bulunulan yerlerde müzik dinlemeye çalıştığınızda ses yalıtımı az olduğu için
etrafınızdakiler rahatsız olabilir (yüksek seste yalıtım yok düşük seste nispeten duyulmaz ama
o zamanda çevre sesinden dinlediğiniz şeye odaklanamazsınız)
-Kulaktan düşme ihtimalleri daha yüksektir, düşmesede kulakta takılı olduğu zaman düşecekmiş hissi uyandırır.

not : yazı tamamen benim görüşümdür.

Son düzenleme:

Altunf

Isınmaya Başlayan Üye
Hocam eline sağlık tombul twsler ve uzun twsler için de bu şekil bir karşılaştırma yapabilir misin acaba? Örneğin fye7 ve fye8

Talip2172

Üye
Emeğine sağlık Enes abi 👍🏼 A101'in internet sitesinde stoklara bir Bluetooth kulaklık geldi dün. 49.90 TL herhalde. Ona da zamanın olursa bakar mısın acaba ?

Hsyn45

Üye
TWS (true wireless stereo) Bluetooth kulaklık tavsiye si veya öneri si isteyen ancak silikonlu mu silikonsuz mu alacağına karar vermede zorlanan için yazılmıştır.
Ekli dosyayı görüntüle 35

Kablosuz silikonsuz kulaklıkların asıl üretilme amacı günlük kullanım ve görüşme amaçlıdır. Günlük uzun süreli kullanım da kulağı ağrıtmasın diye silikon takılmaz.
Müzik amacıyla kulaklık tercih edilecekse eğer, yalıtımı olan seslerin aradan kayıp olmayacağı silikonlu bir kulaklık tercih edilmelidir.
Silikonsuz kulaklık ile müzik dinlenmez mi ?
Tabiki dinlenir mesela airpods ile ama daha çok ne amaçlı kullanacaksanız ona göre bir model tercih etmek daha mantıklı.
aşağıda 5 farklı senaryo oluşturdum size hangisi uyuyorsa o tarzı seçebilirsiniz.

Senaryo 1 : Yoğunluk olarak günlük kullanım ve görüşme aradada müzik dinlerim diyen birisi silikonsuz bir kulaklık almalı
Senaryo 2 : Yoğunluk olarak müzik amacıyla almak isteyen birisi silikonlu bir model almalı
Senaryo 3 : Yüksek gürültülü bir yerde görüşme yapmak isteyen birisi yine silikonlu bir model almalı
Senaryo 4 : Genelde dizi film izleyen birisi silikonsuz bir model almalı (uzun süreli kullanım da kulağı ağrıtmaması için)
Senaryo 5 : Genelde dizi film izleyen ancak bulunduğu ortamda gürültü olan silikonlu bir model almalı veya aktif gürültü engellememeli silikonsuz bir model de
tercih edebilir (örneğin freebuds 3 )

Silikonlu Kulaklıkların avantajları ;
-Dışarıdan sesi kestiği için çok daha iyi bir müzik deneyimi
-Nispeten yüksek ses de bile müzik dinlediğiniz de yanınızdaki kişi
dinlediğiniz müzik sebebiyle rahatsız olmaz
-Silikonlu Kulaklıkların dezavantajları ;
-Kulağınız da takılı olduğu sürece yalıtımı kestiği için birisi ile görüşmek için kulaklığı çıkarmanız gerekir
-Uzun süre kullanımda kulakta bir miktar ağrı yapabilir.
-Çevre seslerini yüksek oranda kestiği için dışarıda yürürken kullanıldığında çevreden gelebilecek
tehlikelere daha duyarlı olmak gerekebilir.

-Silikonsuz Kulaklıkların (airpods tipi) avantajları ;
-Uzun süre kullanımda kulağa ağrı yapmaz
-Kullanımı daha pratik ve kullanışlıdır günlük kullanım için
-Kulağınızda takılı iken karşınızdaki kişi ile çok rahat sohbet edebilirsiniz sesi kesmez
-Çevredeki yalıtımı kesmediği için çarşı, pazar veya yolda yürürken çevreden gelen
sesleri duyabilir ve tehlikeleri önceden fark edebilirsiniz
-Silikonsuz Kulaklıkların (airpods tipi) dezavantajları ;
-Dışarıdan gelen sesi kesmediği için gürültülü bir ortamda müzik dinlemek hiç zevk vermez
-Otobüs veya toplu bulunulan yerlerde müzik dinlemeye çalıştığınızda ses yalıtımı az olduğu için
etrafınızdakiler rahatsız olabilir (yüksek seste yalıtım yok düşük seste nispeten duyulmaz ama
o zamanda çevre sesinden dinlediğiniz şeye odaklanamazsınız)

not : yazı tamamen benim görüşümdür.
Tabiki silikon

Talip2172

Üye
talip iptal et derim siparişi bu kulaklığı daha önce araştırmıştım yaramaz
Abi çok sağol önerin için, insanoğlu merak eder durur 😄 inan gözümle göreyim sonra çöpe atsam da sıkıntı yok. Ama BIM'den aldığım freesound bayağı iyi çıktı. Şarjı iyi sesi fena değil mikrofon fena değil. Eğer bu da ona yakın bir şey çıkarsa bir tık memnun eder. Ama çok sağol yardımcı olduğun için

FDoop

Üye
Ben kesinlikle Slikonsuz kullanma taraftarıyım. QCY T5 kullanıyorum şuan müzik de dinliyorum, film/dizi de izliyorum ancak dış sesleri kesmesi hoş gelmiyor. En yakın zamanda satıp başka bir slikonsuz modele geçmeyi düşünüyorum

Veteran

Üye
Apple yeni nesil kulaklığını artık silikonlu modellere çevirmiş durumda,airpods tarzı kulaklıkları ben sevmiyorum çünkü evde kamuya açık alanlarda hem sesi dışarı veriyor hem sesi içeriye alıyor.Silikonlu kulaklıkların avantajlarında da yazdığı gibi küçükten büyüğe doğru giden silikonlar ile kulak konforunu genişletebilirsiniz, silikonlu kulaklıklar adamdır 😃

EnesOZEN

Administrator
Yönetici
Apple yeni nesil kulaklığını artık silikonlu modellere çevirmiş durumda,airpods tarzı kulaklıkları ben sevmiyorum çünkü evde kamuya açık alanlarda hem sesi dışarı veriyor hem sesi içeriye alıyor.Silikonlu kulaklıkların avantajlarında da yazdığı gibi küçükten büyüğe doğru giden silikonlar ile kulak konforunu genişletebilirsiniz, silikonlu kulaklıklar adamdır 😃
Aslında en iyisi 1 adet silikon 1 adette silikonsuz kulaklık kullanmak ikisinin artılarını birleştirmek 👊 :D

Veteran

Üye
Aslında en iyisi 1 adet silikon 1 adette silikonsuz kulaklık kullanmak ikisinin artılarını birleştirmek 👊 :D
Hahahaha bunu senden duyduğum için yaparım abi 😂 ben de senin sayende T5 kullanıyorum. Çin'den aldığım bozuk çıktı neyse ki iade aldım ve hepsiburada.com'dan sipariş verdim nerdeyse aynı fiyat. Çok memnunum.

Hafiye

Üye
Ağabey videolarını son günlerde izleyemiyorum. Beni unutma.

Muratates

Isınmaya Başlayan Üye
Silikonsuz tiplerin kulaktan düşme testi varmıdır? Ben göremedim de. Mesela günlük hangi aktivitelerde kulaktan düşer? Veya spor yaparken düşermi?

EnesOZEN

Administrator
Yönetici
airpods için yapmıştım sanırım qcy t5 vs airpods videosunda onlarda düşmüyor ama kulak yapısına göre düşme potansiyelleri daha yüksek ;) @Muratates

Emre c

Demirbaş üye
Soundpeats, sabbat, anker, tronsmart daha unuttuğum kulaklar aldım. Hepsini sattım soındpeats sadece elimde tutuyorum.

Silikonlu yani tıpalı kulaklıklar yalan yok büyük risk. Kulak ayak numarası gibi değil standart değil kimsenin kulak iç yapısı onu bırakın sağ ile sol kulağınin iç yapısı bile aynı olmayabiliyor.. Misal sağa small sola Large takan insanlar var. Artı kulak kuruluğu olan insanlar yani kulağında kuruluk olan kabuk v.b olan insanlar için büyük sıkıntı kulak kuru olduğu için silikon tıpalar tutunamıyor ve gevşiyor bir zaman sonra düşüyor yada hava alıyor tıpa yerinden gevşiyor ses kalitesi düşüyor..

Tabii o kulak tıpalarının üstü içi kabuk parçacıkları ile doluyor ayrı sıkıntı.. Silikonlu kulaklığın tıpasını yanlış seçereniz ki emin olun türkiyede ki insanların %90 kulak iç yapısını bilmiyor Kulak tıpaları bir zaman sonra kulağınızı ağrıtır..

Onun içinde memory foam hafızalı akıllı kulak tıpaları var bende var kulağınızın şeklini alıyor ama onlar bile bir yere kadar.

Olanada tak diye oturuyor kulağına oda ayrı mesele..

Bana sorarsanız o kadar çok tws denedim ki hiç biri kaliteli kablolu kulaklığın yerini tutmuyor kesinlikle şu anda kz as12 var 12 driverlı efsane bir şey.. Bluetooth aparatıda var istenirse kablosuzda oluyor..

Şu an elimde bir soundpeats bir kz var müzik dinlemek için. Normal hayatta telefon görüşmeside işe dahilse kulak tıpasız kulaklık en sağlıksı ve iyisi..

Şunu diyorsan abii bırak onu bunu ben müzik dinliycem kafamın içinde midler bass lar patlıycak akustik beynimi uçurucak o zaman bu kulak içi earphone yada earbuds tarzı kulaklıkların hepsi hikaye derim kafa üstü yani taç kulaklık alıcaksın ama iyisini kalitelisini edifier, anker yada senssheir hd1 wireless gibi...
O zaman dersin onlar kulaklık ise bu ne bunlar kulaklık ise onlar ne..

asya

Üye
Silikonsuz, TWS, fiyat performans ürünü olabilecek 200 tl ye kadar olan hangi kulaklığı/kulaklıkları önerirsiniz?