Neler yeni
Bluetooth Rehberi

Merhaba Forumumuza Hoşgeldiniz. Konu açmadan önce aşağıdaki ↓↓↓↓ konuyu mutlaka OKUYUN ! 😉 iyi forumlar... https://bluetoothrehberi.com/konu/forumda-konu-acarken-dikkat-etmeniz-gerekenler.350/

Silikonlu Kulaklık mı ? VS Silikonsuz Kulaklık mı ?

LAZARUS

Üye
TWS (true wireless stereo) Bluetooth kulaklık tavsiye si veya öneri si isteyen ancak silikonlu mu silikonsuz mu alacağına karar vermede zorlanan için yazılmıştır.
Ekli dosyayı görüntüle 35

Kablosuz silikonsuz kulaklıkların asıl üretilme amacı günlük kullanım ve görüşme amaçlıdır. Günlük uzun süreli kullanım da kulağı ağrıtmasın diye silikon takılmaz.
Müzik amacıyla kulaklık tercih edilecekse eğer, yalıtımı olan seslerin aradan kaybolmayacağı silikonlu bir kulaklık tercih edilmelidir.
Silikonsuz kulaklık ile müzik dinlenmez mi ?
Tabiki dinlenir mesela airpods ile ama daha çok ne amaçlı kullanacaksanız ona göre bir model tercih etmek daha mantıklı.
aşağıda 5 farklı senaryo oluşturdum size hangisi uyuyorsa o tarzı seçebilirsiniz.

Senaryo 1 : Yoğunluk olarak günlük kullanım ve görüşme aradada müzik dinlerim diyen birisi silikonsuz bir kulaklık almalı
Senaryo 2 : Yoğunluk olarak müzik amacıyla almak isteyen birisi silikonlu bir model almalı
Senaryo 3 : Yüksek gürültülü bir yerde görüşme yapmak isteyen birisi yine silikonlu bir model almalı
Senaryo 4 : Genelde dizi film izleyen birisi silikonsuz bir model almalı (uzun süreli kullanım da kulağı ağrıtmaması için)
Senaryo 5 : Genelde dizi film izleyen ancak bulunduğu ortamda gürültü olan silikonlu bir model almalı veya aktif gürültü engellememeli silikonsuz bir model de
tercih edebilir (örneğin freebuds 3 )

Silikonlu Kulaklıkların avantajları ;
-Dışarıdan sesi kestiği için çok daha iyi bir müzik deneyimi
-Nispeten yüksek ses de bile müzik dinlediğiniz de yanınızdaki kişi
dinlediğiniz müzik sebebiyle rahatsız olmaz
-Kulak ucu değişebilir kulağı yapısana göre küçük-orta-büyük olanları takıp
daha iyi ve rahat oturmasını sağlayabilirsiniz.
-Silikonlu Kulaklıkların dezavantajları ;
-Kulağınız da takılı olduğu sürece yalıtımı kestiği için birisi ile görüşmek için kulaklığı çıkarmanız gerekir
-Uzun süre kullanımda kulakta bir miktar ağrı yapabilir.
-Çevre seslerini yüksek oranda kestiği için dışarıda yürürken kullanıldığında çevreden gelebilecek
tehlikelere daha duyarlı olmak gerekebilir.

-Silikonsuz Kulaklıkların (airpods tipi) avantajları ;
-Uzun süre kullanımda kulağa ağrı yapmaz
-Kullanımı daha pratik ve kullanışlıdır günlük kullanım için
-Kulağınızda takılı iken karşınızdaki kişi ile çok rahat sohbet edebilirsiniz sesi kesmez
-Çevredeki yalıtımı kesmediği için çarşı, pazar veya yolda yürürken çevreden gelen
sesleri duyabilir ve tehlikeleri önceden fark edebilirsiniz
-Silikonu olmayıp tek tip olduğu için (universal) genelde çoğu kişinin
kulağına tam olur.
-Silikonsuz Kulaklıkların (airpods tipi) dezavantajları ;
-Dışarıdan gelen sesi kesmediği için gürültülü bir ortamda müzik dinlemek hiç zevk vermez
-Otobüs veya toplu bulunulan yerlerde müzik dinlemeye çalıştığınızda ses yalıtımı az olduğu için
etrafınızdakiler rahatsız olabilir (yüksek seste yalıtım yok düşük seste nispeten duyulmaz ama
o zamanda çevre sesinden dinlediğiniz şeye odaklanamazsınız)
-Kulaktan düşme ihtimalleri daha yüksektir, düşmesede kulakta takılı olduğu zaman düşecekmiş hissi uyandırır.

not : yazı tamamen benim görüşümdür.
Abi geçen hafta bazı olumsuz yorumları olsa da trendyoldan wavefun xpods3 sipariş ettim ancak kapağı doğru dürüst kapanmıyodu ve kutuyu ters tuttuğumda kulaklık düşüyordu bu yüzden iade ettim param iade edilince yenisi sipariş etmek istiyorum top tasarımda kaliteli sesi ve normal düzeyde bir mikrofona sahip kulaklık alacağım sence tekrar wavefun xpods3 sipariş etmeli miyim ya da bana söylediğim özelliklerde nokta atışı bi kulaklık önerir misin kanalını da aylardır takip ediyorum başarılarının devamını dilerim şimdiden teşekkürler 😊

EnesOZEN

Administrator
Yönetici
Abi geçen hafta bazı olumsuz yorumları olsa da trendyoldan wavefun xpods3 sipariş ettim ancak kapağı doğru dürüst kapanmıyodu ve kutuyu ters tuttuğumda kulaklık düşüyordu bu yüzden iade ettim param iade edilince yenisi sipariş etmek istiyorum top tasarımda kaliteli sesi ve normal düzeyde bir mikrofona sahip kulaklık alacağım sence tekrar wavefun xpods3 sipariş etmeli miyim ya da bana söylediğim özelliklerde nokta atışı bi kulaklık önerir misin kanalını da aylardır takip ediyorum başarılarının devamını dilerim şimdiden teşekkürler 😊
selam soundpeats trueshift 2 olabilir kutu büyüklüğü rahatsız etmezse