Neler yeni
Bluetooth Rehberi

Merhaba Forumumuza Hoşgeldiniz. Konu açmadan önce aşağıdaki ↓↓↓↓ konuyu mutlaka OKUYUN ! 😉 iyi forumlar... https://bluetoothrehberi.com/konu/forumda-konu-acarken-dikkat-etmeniz-gerekenler.350/

Viofo A129 Araç İçi Kamera hk.

tbilgen77

Üye
Araç kamerası bazı ülkelerde zorunlu. Ülkemizde böyle bir zorunluluk bulunmuyor ama ülkemiz trafiğini ve trafik cahilliğini / kabadayılarını düşündüğümüzde her araçta olması gerekli bir ekipman olduğunu düşünüyorum.

Araç kameraları –Allah korusun- olası bir kaza durumunda sigorta firmalarına kanıt konusunda ciddi bir avantaj sağlıyor, işlerinizi kolaylaştırıyor.

Bu saikler ile geçen yaz aracıma bir kamera satın aldım. Kamera satın alma aşamasında yaptığım araştırmalar neticesinde araç içi kamera için kendi kriterlerimi belirledim ve kriterlerle göre Viofo a129 duo+GPS modeli benim için F/P olarak en iyi cihaz oldu. Kamera düşünen arkadaşlar için faydalı olması umuduyla;

Benim kritelerim şöyle idi:

• İyi bir çözünürlük: Sonuçta sürekli kayıt alan bir cihaz olacak. Her türlü yol koşulunda ortalama üstü görüntü kalitesi olması lazım. Kırk yılda bir lazım olduğunda pikseller ile uğraşmak olmaz. Benim kamerada bu konu ayara tabi. 1080 p ye kadar çekim kalitesi var.
  • Çift Kamera: Olayın nerede olacağı belli olmaz. Böyle şeyler her zaman alınmaz onun için az bir fark ile arka kamera da aldım.
  • Batarya: Sürekli araç içinde her türlü ısı ortamında duracak ve düzensiz olarak şarj olacak bir cihaz için standart bataryalar uzun bir ömür sunmaz. Ayrıca şişme-patlama gibi riskler de var. Kapasitörlü batarya olmazsa olmazımdı.
  • Yüksek bir SD kart desteği: Orta/uzun vadede ihtiyaç olması halinde büyük kapasiteli SD kart desteği işe yarabilir. Benim cihaz 256 GB ye kadar kart desteği sunuyor. Ben şu anda 64 GB lik bir kart kullanıyorum, yeterli. Ama ihtiyaç olursa 256 GB ye kadar kart desteğim var.
  • Wi-fi: Bu konu biraz işin kreması. Hani olsa iyi olur, konforlu bir özellik. Olmasa da olur ama. Batarya ya da kamera çözünürlük kalitesi kadar elzem değil. Ben wifi ile ne yapıyorum? Viofo’nun uygulamasını cep telefonuma kurdum, cihazın lokal wifi’ni açıyorum (ki her zaman içık modda tutmuyorum-bilinçli olarak) cihaz ayarları ve gerekirse dosya transferini buradan yapıyorum. Ancak dediğim gibi cihazın lokal wifi si sürekil aktif değil. İstenirse sürekli olabilir ama ben bilerek kapatıyorum. Sebebi wifi nin açık olduğu durumlarda çekim kalitesi az da olsa düşüyor.
  • GPS: Bence çok önemli bir özellik. Olay anının konumunu nokta atışı olarak göstermek ispat noktasında kritik bir unsur.
  • Döngüsel Kayıt: Neredeyse tüm araç içi kameralarında olan bu özellik, kayıt için kullandığınız SD kartı en efektif şekilde kullanmanıza vesile oluyor. Döngüsel kayıt özetle, kart dolduğunda ilk kayda dönüp en eski kayıdı silerek üzerine tekrar yeni kayıt olması olarak tanımlanabilir. Ben 3 dk lik videolar kayıt alıyorum. 64 GB lik bir kartta 7-10 günlük sürelerde ilk kayıda dönüp silme işlemi yapılıyor. Şimdilik bana yeterli.
  • Park Modu: Benim cihazda bu mod için ekstra kablo almam gerekiyordu ve elektrikçi tarafından aracın sigorta kutusuna bağlantı gerekiyordu. Bu kabloyu da aldım ve gerekli tesisatı yaptım. Bu kablo ile –eğer isterseniz- araç park halinde iken de kayıt yapabiliyor. Bu kayıtın türünü siz seçebiliyorsunuz. Yani normal olarak 30 fps kayıt yapabildiğiniz gibi SD kartta fazla yer kaplamasın diye farklı fps lik kayıtlar da yapabilirsiniz. Ya da dilerseniz otomatik modu var (hareket sensörünün araçta bir darbe algılaması ile devreye girecek şekilde ayarlayabiliyorsunuz diye tahmin ediyorum. Hiç test etmedim.Ben 3fps ile kullanıyorum). Ya da isterseniz komple kapatabiliyorsunuz. Park halinde hiç kayıt almıyor. Açıkçası bende sürekli kapalı halde, sadece aracıımı park yeri dışında sokağa felan bıraktığımda devreye alıyorum. Bu durum çoğu kişinin aklına akü sorunu getirebilir, işte bu noktada park kablosu devreye giriyor. Park kablosunda güç ayarları var, normalde bir aracın ilk marşı için 11w güç yeterli, bu kablodaki ayar butonu ile “akü belli bir watt değerinin altına inerse cihaza güç vermeyi kes” şeklinde bir emir veriyorsunuz. Böylece akünüz belli bir gücün altına geldiğinde cihaz otomatik olarak kapanıyor. Birkaç farklı seçenek var. Ben minumum olan 11w seçmedim 12.4W seçtim. Daha yüksek bir değer de belirleyebiliyorsunuz)
Benim kriterlerimi karşılayan VİOFO A129 Duo+GPS modelinin Temmuz 2019 da bana maliyeti ise şöyle idi:

VİOFO A129 Duo+GPS: 975 TL (Gittigidiyor.com)

Park Kablosu: 70 TL (Gittigidiyor.com)

Montaj: 200 TL